Надійність кожного з українських банків стала набагато більше залежати від прихильності не тільки НБУ, але й вітчизняних політиків.2013 стане переломним для банківської системи України. Початок новим трендам вже покладено в 2012.(Інфографіка)
На жаль, на дату здачі номера до друку Нацбанк ще не оприлюднив зведену звітність по банкам. Вперше до середини лютого НБУ не встиг оприлюднити ці дані. А оскільки ряд немаленьких банків не публікує звітності за власною ініціативою, їх дані в рейтинг не ввійшли. Що з цього випливає для їх клієнтів?Читачі «Грошей» знають, що відсутність публічності в банку - точно не привід любити його міцніше.
Тому оцінити загальну кількість збиткових банків до середини лютого не представилося можливим. Але точно можемо сказати, що з перших трьох груп за класифікацією НБУ (перші 55 банків) збиткові не більше десятка. І то - переважно банки, які опинилися в 2012 році об'єктами купівлі-продажу (Кредитпромбанк, Сведбанк, Ерсте Банк, БМ Банк), а також шматовані внутрішньокорпоративними спорами (наприклад VAB Банк). Всі інші так-сяк, а вийшли в прибуток. Особливо відзначилися приватний і найбільший в системі ПриватБанк, а також державний Укргазбанк, кожному з яких вдалося заробити за рік більше мільярда гривень.
Сушка і перетрушування
Добру половину року банки прожили «на облоговому положенні». Нацбанк «пилосос» гривневу ліквідність при щонайменших просідання курсу курсу гривні.Варто відзначити, це не завжди допомагало утримати гривню. Але відчутно давило на банки, у яких не було коштів не те що видавати нові кредити, але навіть виконувати зобов'язання перед позичальниками з уже підписаними контрактами (кредитними лініями і револьверним кредитами).
Так на чому ж заробили банкіри свої п'ять мільярдів? Швидше, не заробили, а заощадили, так як не в останню чергу, прибуток утворилася за рахунок скорочення витрат (-3,3% у порівнянні з 2011 роком). В першу чергу, впали відрахування в резерви. Адже велика частина проблеми вже благополучно списана і забута. У той же час, банки таки наростили доходи (+5,4%). Частково за рахунок повернення коштів з резервів (близько 1,6 млрд. грн.), Почасти - в результаті приросту комісійних доходів, які за підсумками року склали рекордні 21 млрд. грн., Що на 15% (+2,7 млрд.) більше, ніж у 2011 році. В певній мірі за рахунок якого-ніякого приросту доходу від кредитів (+4,2 млрд.). Правда, приріст кредитного портфеля йшов виключно за рахунок позик юрособам (+5%). Кредити фізособам скоротилися на 7%.
Зараз банки абсолютно по-іншому ставляться до кредитування населення, ніж, скажімо в 2004-2006 рр.., Коли цей сегмент ринку здавався їм безкрайніх морем, незайнятої нішею. «Понаїхали» європейські банкіри в один голос твердили про величезний незадоволений попит українців на кредити і бачили в цьому золоту жилу. Але криза швидко відбив у банкірів бажання працювати з населенням.З'ясувалося - клієнт ненадійний, трохи що, норовить не заплатити. Загалом - одні збитки. Так що в 2013 році очікувати від банкірів нового нападу щедрості зразок дешевих іпотеки або кредитів на авто не варто.
Повертаючись до проблеми дефіциту грошей у банківській системі, відзначимо, що вже на початку 2013 року ситуація стала помітно поліпшуватися. На дату здачі номера в друк залишки на коррахунках досягали 25 млрд. грн. і трималися на цьому рівні з кінця грудня. Для порівняння, в пікові моменти кризи ліквідності цей показник знижувався до 11-13 млрд. грн. Звичайно, левова частка залишків висіла на рахунках трьох держбанків. Але й іншим теж дещо залишалося.
Ситуація з ліквідністю, на думку банкірів, багато в чому залежатиме від політики Нацбанку на валютному ринку. «Якщо НБУ внімет макроекономічним тенденціям і піде на деяке ослаблення гривні (до 10%), це сприятливо вплине на ситуацію з ліквідністю», - розповів "Грошам" начальник відділу аналізу та досліджень Райффайзен Банку Аваль Дмитро Сологуб. Розчаруємо г-на Сологуба - послаблять максимум на 7%. Але судячи зі стану міжбанківського валютного і кредитного ринків (див. стор 6), НБУ знайшов правильні слова. Ті самі слова, що переконують банкірів не зливати всю вільну ліквідність на валютний ринок.
Стануть надійніше?
У 2013 році може бути впроваджене відразу два вкрай важливих для стійкості банківської системи нововведення - введення нових нормативів для так званих ощадних банків і перехід до диференційованої системі розрахунку внесків у Фонд гарантування вкладів фізосіб. Обидві ініціативи були зустрінуті банківським співтовариством в багнети, незважаючи на цілком раціональне пояснення цих ініціатив.
Почнемо зі внесків. Фонд гарантування вже розробив новий механізм розрахунку відрахувань для банків-учасників. Він буде враховувати рівень ризику для банку, який залежить від розміру депозитної ставки, частки коштів населення в пасивах, співвідношення валютних і гривневих депозитів. Чим вище кожен з показників, тим більше в підсумку виходить коригуючий коефіцієнт. Тобто, завищена ставка плюс частка депозитів у пасивах більше 50% і перевищення валютних вкладів над гривневими збільшить для банку розмір відрахувань у Фонд гарантування в два, а то і в три рази.
Що це означає для вкладників? По-перше, зростання активів Фонду. Це, безумовно, плюс. Нинішньої суми в 6 млрд. грн. вистачить у середньому на виплати відшкодувань вкладників двох банків кшталт «Таврики». По-друге, передбачається, що такий жорсткий підхід змусить банки знизити депозитні ставки. Але банкіри не дуже-то в це вірять. «Збільшення внесків до ФГВФО, швидше за все, призведе до пропорційного збільшення вартості кредитів для населення в цих банках», - говорить директор з роздрібного бізнесу Надра Банку Сергій Козлов.
«Що стосується посилення нормативів для ощадних банків, то такий підхід теж теоретично обгрунтований. Однак має бути дотриманий недискримінаційний принцип - під дію такого нормативу повинні підпадати всі банки, включаючи державні », - говорить Дмитро Сологуб.
Для початку нагадаємо, що ощадним вважається банк, частка вкладів фізосіб у пасивах якого перевищує 50%. Нацбанк планує ввести новий норматив для цієї категорії банків - співвідношення регулятивного капіталу до пасивів банку (H3-1).Цей показник повинен відображати достатність коштів банку для виконання зобов'язань перед вкладниками і кредиторами. Банки, у яких депозити населення складають 50-60% від загального обсягу пасивів, повинні будуть підтримувати дане співвідношення на рівні більше 15%. Якщо частка депозитів фізосіб досягає 70%, то Н3-1 не може бути менше 20%. Якщо частка депозитів «фізиків» більше 70%, то норматив зросте до 25%.
«Гроші» вирішили змоделювати впровадження цього нормативу. Виявилося, що з перших 50 банків дев'ять потрапляють під визначення «ощадний», ще 17 можна назвати потенційно ощадними - у них частка вкладів фізосіб у пасивах перевищує 40%. До речі, один з них - державний Ощадбанк, який ніяк не постраждає від збільшення відрахувань до ФГВФО. У 15 з 26 потенційно «ощадних» банків норматив Н3-1 знаходиться на рівні нижче необхідного. Це означає, що коли вимога буде введено як обов'язкову, цим банкам або доведеться наростити капітал (що по кишені далеко не всім), або обмежити залучення вкладів фізосіб.Обмежувати приплив депозитів такі банки якщо і стануть, то, швидше за все, шляхом зниження ставок по внесках.
В цілому, «Гроші» вважають, що посилення нормативів діяльності для спеціалізованих ощадних банків матиме позитивний вплив на ринок. Адже чим більше банк набрав вкладів фізосіб, тим пильніше за ним повинен стежити регулятор. Але, як відомо, багато добрі ініціативи давали моторошні результати завдяки особливостям їх реалізації. Так що «Гроші» стануть уважно спостерігати за діями НБУ і реакцією його підопічних.
Великий переділ
У 2012 році відбулося відразу кілька великих банківських угод. Ще влітку Олександр Адаріч викупив у шведської групи SEB український СЕБ Банк, який до кінця року був перейменований в Фідобанк. Втім, подейкують, що щасливий покупець «гуляв не на свої». Час покаже, хто справжній бенефіціар і цієї угоди, і придбання Олександр Адаріч досі австрійського Ерсте Банку. Друга угода відбулася вже в кінці 2012 року.
Екс-податківець Вадим Копилов продав Терра Банк Руслану Циплакова. Трохи пізніше Smart Holding Вадима Новинського придбав у німецького Коммерцбанк його українську «дочку» - Банк Форум.
Але найцікавіше почалося в кінці 2012 року. Буквально в останні дні грудня 2012 року став відомо, що Микола Лагун набуває 100% акцій Кредитпромбанку. Вже в 2013-му Микола Лагун оголосив про покупку «сдувшегося» Сведбанку, а Вадим Новинський домовився з російським банком ВТБ про покупку БМ Банку.
І щось підказує, що це лише початок великого переділу банківського ринку. «Зараз дуже вдалий час для покупки банківських активів в Україні. Дешевше не буде ніколи », - повідомив Микола Лагун в одному з недавніх публічних заяв і підтвердив свою готовність і далі купувати банки, а також окремі кредитні портфелі. Його основними конкурентами в даній справі можуть стати не менш активні Олександр Адаріч і Вадим Новинський. Другий - «за свої». А перший, як стверджують джерела, за гроші шановних інвесторів.
Ось-ось знайде нових - українських, звичайно, - господарів Банк професійного фінансування (ПроФін Банк, Донецьк, 4-я група за класифікацією НБУ), що належав до цих пір Societe Generale Group. Супроводжує угоду Альфа-Банк (Київ), він же викупив портфель роздрібних кредитів ПроФін Банку. Банк - невеликий, 164 місце з 175 наявних в Україні живих банків. Але з країни йде ще один європейський банк - це знаково.
Ознаменувався 2012 рік і новими банківськими банкрутствами. Правда, всі вони були з політичним забарвленням. Не будемо переповідати всю історію.Нагадаємо, лише, що в жовтні 2012 року НБУ ввів тимчасову адміністрацію в Банк Базис (належав Арсену Авакову, опозиційному депутатові та екс-губернатору Харківщини). Банк був ліквідований до закінчення терміну дії тимчасової адміністрації (ТА) - унікальна ситуація в українській фінансовій історії.
Трохи пізніше ТА була введена в банк іншого опозиційного політика - Руслана Демчака, який брав участь в передвиборній гонці. В середині січня 2013 НБУ прийняв рішення ліквідувати ЕрдеБанк. В кінці грудня ВА ввели в банк «Таврика» (більш детально на стор 11).
Банкіри говорять, що 2013 рік також буде багатий на банкрутства невеликих банків, і не обов'язково з політичних мотивів. По тонкому льоду вже ходять банк «Даніель» і Експобанк. Першому знадобилася фінансова допомога Нацбанку, другий був змушений у терміновому порядку шукати інвестора для доліва капіталу.Звичайно, говорити про банкрутство саме цих банків - передчасно. Цілком імовірно, що вони успішно подолають фінансові труднощі.
«Фішкою» початку року ми вважаємо чутки про колапс ПриватБанку. На банк-гігант, активи якого більш ніж у два рази перевищують активи його найближчого конкурента Укрексімбанку, на початку 2013 року була проведена жорстка і недешева інформаційна атака. Зловмисники розіслали спам-листи з повідомленням «ПриватБанк - банкрут! Терміново знімайте гроші! ». Звичайно, на тлі банкрутства «Аеросвіту» думки про фінансове здоров'я "Привату" відвідували багатьох. Але чутки були спростовані, а банк продовжує працювати в звичайному режимі.
Інші підуть
З потенційних «дівок на виданні» - Universalbank і Кредобанк. Ми робимо висновок, грунтуючись не на інформації з анонімних джерел, а на стані балансів цих банків. Аж надто їх ситуація схожа з Ерсте Банком, Кредитпрому, БМ Банком напередодні продажу - публічно визнані збитки, здрібніння капіталу банку і т. д.
У ЗМІ періодично мусуються чутки про відхід з України більш великих гравців - BNP Paribas та UniCredit. Однак представники цих банків неодноразово спростовували домисли з приводу свого відходу з України або продажу частини бізнесу. «Велика риба» поки залишається.
Підсумкові фінансові дані банків за 2012 *
* Дані банків. Марфінбанк, Таврика, Кліринговий Дім, Піреус Банк не опублікували звітність.
** КК - статутний капітал, РК - регулятивний капітал (відображає не тільки обсяг власних коштів банку, а й наявність ризикованих активів).
*** Індекс надійності відображає ряд важливих показників роботи банку.
Як ми вважали рейтинг надійності
Індекс надійності банків «Гроші» розраховували, базуючись на нормативах Нацбанку. Ми вирішили не винаходити велосипед, а довіритися рідного регулятору. Адже хто, як не він, знає, якими показниками можна виміряти надійність фінансової структури?
Адекватність регулятивного капіталу (не менше 10%). Це відношення основного капіталу до загальних активів, зважених за рівнем ризику. Відображає здатність банку своєчасно виконувати свої зобов'язання перед клієнтами за рахунок власних коштів. Якщо норматив порушується, банк повинен або збільшити капітал, або зменшити активи. Врахований з коефіцієнтом 0,2.
Співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів (не менше 9%).Регулятивний капітал відносять до загальної суми активів без корекції на ризики.Відображає достатність капіталу банку для ведення діяльності. Врахований з коефіцієнтом 0,1.
Поточна ліквідність (не менше 40%). Визначається збалансованістю між строками і сумами погашення активів, а також строками та сумами зобов'язань банку. Відображає здатність банку швидко виконувати свої зобов'язання.Врахований з коефіцієнтом 0,2.
Максимальний розмір кредитного ризику на одного контрагента (не більше 25%).Даний норматив стимулює банки «не класти яйця в одну корзину», тобто не видавати одному клієнту занадто багато кредитів. Врахований з коефіцієнтом 0,1.
Великі кредитні ризики (не більше 800%). Великим кредитом вважається сума позик одному позичальнику, кожен з яких перевищує 10% капіталу банку.Врахований з коефіцієнтом 0,1.
Розрив між статутним і регулятивним капіталом. Згідно зі ст. 32 Закону «Про банки і банківську діяльність» сама наявність негативного розриву є порушенням і свідчить про те, що банк загруз у збитках і списаних. Врахований з коефіцієнтом 0,2.
Рентабельність активів. Показник ефективності діяльності банку. Розраховується як відношення прибутку до активів. Врахований з коефіцієнтом 0,1.
ТОП-5 найбільш прибуткових банків *
Назва банку
|
Прибуток, млрд. грн.
|
ПриватБанк
|
1,533
|
Укргазбанк
|
1,100
|
ВТБ Банк
|
0,951
|
Ощадбанк
|
0,566
|
Ощадбанк Росії
|
0,410
|
За системою РАЗОМ
|
4, 9
|
ТОП-5 найбільш збиткових банків *
Назва банку
|
Збиток, млрд. грн.
|
Сведбанк
|
-0,527
|
Ерсте Банк
|
-0,466
|
Правекс-Банк
|
-0,303
|
Universalbank
|
-0,273
|
VAB Банк
|
-0,232
|
За системою РАЗОМ
|
+4,9
|
Назва банку
|
Поповнення статутного капіталу, млрд. грн.
|
Дельта Банк
|
1,500
|
ПриватБанк
|
1,351
|
VAB Банк
|
1,100
|
БМ Банк
|
1,074
|
Ощадбанк
|
1,043
|
За системою
|
14,4
|
ТОП-5 банків, які наростили активи *
Назва банку
|
Приріст активів за рік
|
Креді Агріколь
|
91,19%
|
Златобанк
|
61,65%
|
Ощадбанк Росії
|
59,61%
|
Терра Банк
|
56,24%
|
Банк 3/4
|
52,47%
|
За системою
|
6,49%
|
ТОП-5 банків, які наростили власний капітал *
Назва банку
|
Приріст за рік
|
VAB Банк
|
260%
|
Терра Банк
|
116%
|
УкрСиббанк
|
109%
|
Дельта Банк
|
108%
|
Креді Агріколь
|
104%
|
За системою
|
-1%
|
Назва банку
|
Приріст коштів фізосіб
|
Банк ¾
|
214%
|
Ощадбанк Росії
|
108%
|
Терра Банк
|
93%
|
Фінансовая Ініціатива
|
76%
|
Златобанк
|
65%
|
За системою
|
19%
|
* З перших трьох груп, за підсумками 2013 року.
Як росли банки, що належать великим гравцям фінансового ринку
«Гроші» використовували інформацію з відкритих джерел для того, щоб намалювати найбільші українські банківські групи з вітчизняним капіталом.
Нас цікавили не тільки розміри банків і груп, в які ті входять, але і темпи їх зростання з 1 січня 2010 року до 1 січня 2013 року. Ну правда ж, цікаво - до яких масштабів і наскільки виріс великий банківський бізнес за останні три роки?
Групи розміщені зліва направо по мірі збільшення суми активів банків, що входять в групу.
Чим вище були темпи зростання групи, тим вище вона розташована на малюнку.
У групах, де є більше одного банку, вказані дані про активи і темпах зростання кожного з них. У групах, які з одного банку, дані про групу відповідають даним такого банку.
Ім'я власника
|
Банківські активи на 01.01.2013, млрд. грн.
|
Приріст з 01.01.2010
|
Назва банку
|
Активи на 01.01.2013, млрд. грн.
|
Приріст з 01.01.2010
|
Ігор Коломойський
|
174,2
|
102%
|
Приватбанк
|
172,4
|
100%
|
А-Банк
|
1,8
|
New
| |||
Олександр Янукович
|
9,2
|
441%
|
Укрбізнесбанк
|
4,5
|
195%
|
ВБР
|
4,7
|
2361%
| |||
Микола Лагун
|
45,3
|
435%
|
Дельтабанк
|
29,8
|
252%
|
Кредитпромбанк
|
12,2
|
-10%
| |||
Сведбанк
|
3,3
|
-76%
| |||
Ренат Ахметов
|
28,9
|
18%
|
ПУМБ
|
28,2
|
62%
|
Банк Ренесанс Кредит
|
0,7
|
-12%
| |||
Вадим Новінський
|
12,5
|
183%
|
Банк Форум
|
8,7
|
-55%
|
БМ Банк
|
2,5
|
-14%
| |||
Юнекс Банк
|
1,3
|
100%
| |||
Олександр Адаріч
|
10,4
|
New
|
Фідобанк
|
2,4
|
-29%
|
Ерсте Банк
|
8,0
|
-6%
| |||
Руслан Циплаков
|
10,2
|
634%
|
Південкомбанк
|
5,6
|
303%
|
Терра-Банк
|
4,6
|
523%
| |||
Дмитро Фірташ
|
27,7
|
New
|
Надра
|
27,7
|
12%
|
Сергій і Олександр Буряки
|
16,9
|
2%
|
Брокбізнесбанк
|
16,9
|
2%
|
Андрій і Сергій Клюєви
|
2,8
|
35%
|
Актив-Банк
|
2,8
|
35%
|
Олег Бахматюк
|
23,3
|
335%
|
VAB Банк
|
13,3
|
83%
|
Фінансовая Ініціатива
|
10,0
|
87%
| |||
Костянтин Жеваго
|
22,6
|
16%
|
Фінанси та Кредит
|
22,6
|
16%
|
Давид Жванія
|
3,4
|
127%
|
Діамантбанк
|
3,4
|
127%
|
Віктор Пінчук
|
8,4
|
75%
|
Кредит-Дніпро
|
8,4
|
75%
|
Приріст активів групи розраховувався з урахуванням проданих і придбаних банків
Хто "потрапить" під новий норматив для ощадних банків *
№ з / п
|
Назва банку
|
Кошти фізосіб, млрд. грн.
|
Частка коштів фізосіб в пасивах
|
Ставлення РК до пасивами (Н3-1) **
|
Ставка по річному внеску в грн. (18,9% ***)
|
Ставка по річному внеску в дол (7,45% ***)
|
1
|
Платинум Банк
|
2,544
|
76,77%
|
17,11%
|
20,50%
|
5,50%
|
2
|
Правекс-Банк
|
2,414
|
61,61%
|
25,70%
|
18,50%
|
7,50%
|
3
|
Актабанк
|
2,309
|
59,62%
|
10,56%
|
18,00%
|
8,70%
|
4
|
Київська Русь
|
3,001
|
58,97%
|
14,93%
|
22,00%
|
9,50%
|
5
|
Банк Форум
|
4,172
|
58,02%
|
32,97%
|
19,00%
|
9,00%
|
6
|
Брокбізнесбанк
|
7,912
|
56,48%
|
19,79%
|
18,00%
|
8,00%
|
7
|
ПриватБанк
|
85,865
|
55,71%
|
10,64%
|
18,00%
|
10,00%
|
8
|
VAB Банк
|
6,410
|
53,05%
|
9,95%
|
23,50%
|
10,55%
|
9
|
Кредит-Дніпро
|
4,052
|
52,12%
|
10,91%
|
19,00%
|
8,85%
|
10
|
Кредобанк
|
1,947
|
49,78%
|
14,04%
|
17,50%
|
5,00%
|
11
|
Дельта Банк
|
13,285
|
49,51%
|
12,73%
|
18,50%
|
8,75%
|
12
|
Індустріалбанк
|
1,190
|
49,36%
|
31,52%
|
18,50%
|
7,50%
|
13
|
Актив-Банк
|
1,083
|
47,46%
|
24,28%
|
23,50%
|
9,75%
|
14
|
Кредитпромбанк
|
4,767
|
46,96%
|
14,52%
|
18,50%
|
8,75%
|
15
|
Південний
|
3,931
|
46,93%
|
17,35%
|
17,00%
|
7,25%
|
16
|
Укрінбанк
|
2,102
|
46,64%
|
12,78%
|
20,00%
|
8,70%
|
17
|
Єврогазбанк
|
1,131
|
45,60%
|
10,85%
|
25,00%
|
11,00%
|
18
|
Діамантбанк
|
1,428
|
45,22%
|
11,34%
|
21,00%
|
8,75%
|
19
|
УкрСиббанк
|
10,335
|
44,43%
|
19,54%
|
16,50%
|
3,70%
|
20
|
Ощадбанк
|
29,854
|
43,98%
|
26,94%
|
16,25%
|
7,50%
|
21
|
Фінанси та Кредит
|
8,866
|
42,90%
|
10,83%
|
20,50%
|
9,00%
|
22
|
ПУМБ
|
10,141
|
42,23%
|
17,78%
|
18,30%
|
7,00%
|
23
|
Хрещатик
|
3,381
|
41,54%
|
11,34%
|
19,50%
|
8,50%
|
24
|
Альфа-Банк
|
8,765
|
40,79%
|
22,35%
|
22,50%
|
8,25%
|
25
|
Universalbank
|
2,600
|
40,56%
|
13,77%
|
16,75%
|
7,50%
|
26
|
БМ Банк
|
0,920
|
40,32%
|
17,00%
|
22,25%
|
8,50%
|
** РК - регулятивний капітал, відображає обсяг власних коштів з урахуванням якості активів.НЗ-1 - новий економічний норматив, запропонований НБУ для оцінки стійкості недержавних ощадних банків. Розраховується як співвідношення регулятивного капіталу банку до його зобов'язань. Чим НЗ-1 вище, тим для вкладника краще.
*** Український індекс ставок за депозитами фізосіб на 08.02.2013.
ТОП-5 банківських трендів - 2013
0 коментарі:
Прокоментувати
вислови свою думку